Ручний рубанок – це інструмент для обробки (стругання) деревини або дерев'яних виробів вручну. З їх допомогою виконують грубу, точну та спеціалізовану обробку дерев'яних деталей. Інструмент незамінний для теслярів та столярів. Процес обробки дерев'яної заготівлі відбувається у кілька етапів. Спочатку йде первинна (груба) обробка, після цього знімається компенсаційна стружка і в кінці чистове стругання. В результаті цього виходять заготовки, придатні для подальшої обробки спеціалізованим інструментом, у тому числі спеціалізованими пристроями для надання поверхні деталей необхідних форм та розмірів. Для кожної з цих операцій необхідно використовувати певний вид. Розберемо конструкцію та проведемо класифікацію різновидів цього інструменту.
Незважаючи на те, що різновидів ручних рубанків багато, всі вони мають однаковий склад:
Може бути виготовлений із дерева або металу. Нижня частина корпусу, в якій є проріз для ножа (очей), називається підошвою. Вона гладка, щоб інструмент легко ковзав по деревині. У звичайних рубанків підошва корпусу пряма. Деякі види мають опуклу або увігнуту підошву, щоб надати оброблюваної деталі відповідно увігнуту або опуклу форму. Спеціалізовані моделі мають підошву особливої форми, що дозволяє створювати елементи потрібного профілю по всій заготовці.
Є основним деталлю рубанка. У різних типах використовуються різці різної форми та розміру. Лезо може бути прямим, округленим, з виїмкою, виступом або іншими особливостями. З їхньою допомогою створюється поверхня з певними характеристиками або профілем. Є види ручних рубанків із двома ножами. Один із яких називається стружколом.
У дерев'яних моделей кріплення складається з паза для фіксації леза і дерев'яного клина, що розпирає. У металевого рішення також є клин (металевий) для кріплення ножа, проте його конструкція передбачає додатково зміну кута нахилу леза. Це дозволяє впливати на режими роботи.
До виробів для початкової обробки дерева належать такі різновиди як "шерхебель" і "ведмедка". Обидві моделі потрібні для роботи з деревом після розпилу та швидкого зняття значного шару деревини. Особливістю шерхебеля є заокруглений ніж, який може виступати над підошвою до 3 мм. Ведмедка має дві ручки і використовується для грубого стругання кількома теслями.
Торцеві або кишенькові мають невеликі розміри і призначені для обробки торців деталей, як уздовж, так і поперек волокон деревини. Можуть використовуватися для усунення невеликих похибок за місцем встановлення деталей.
Для згладжування використовують рубанки з номерами 3, 4 та 4-1/2. Вони призначені для фінішного оздоблення дерев'яних поверхонь.
Рубанки загального призначення (інша назва напівфуганок) можуть використовуватися як для згладжування, так і для вирівнювання площин.
На рівні з ручними, неабиякою популярністю користуються електричні рішення. Електрорубанок - незамінний пристрій, використовуючи який можна стругати дошки. На відміну від ручного аналога такий варіант дозволяє робити значно більший обсяг робіт.
Найкраще місце для покупки Інтернет-магазин «Я в шоці». Покупці знайдуть широке розмаїття, що дозволяє підібрати рішення на будь-який смак, виходячи з бюджету.
Також покупців приємно порадує доступна вартість усіх позицій, висока якість стругального інструменту.