У світі пальчикових акумуляторів панує універсальність. Ви можете використовувати елементи різних виробників і не повинні прив'язуватись до бренду батарейок при виборі зарядного пристрою.
При установці декількох акумуляторів у зарядні пристрої, яке не здатне контролювати параметри кожного окремо, зарядка всіх, як правило, закінчується в момент закінчення процесу у найшвидшого.
Під «швидким» не можна однозначно розуміти, що «швидше за інших набрав максимальну ємність», оскільки виробники використовують різні алгоритми визначення моменту закінчення зарядки.
Внаслідок цього дуже часто виникає неприємна ситуація: процес зарядки припинився, але тільки один акумулятор має максимально можливу при використанні цього ЗУ ємність. І не факт, що вона близька до номінальної. Інші залишаються недозарядженими, що поступово веде до їх деградації та швидкого виходу з ладу.
Зарядки для батарейок слабким струмом (приблизно 10% від номінальної ємності, іноді і менше) – найбільш щадний режим, при якому термін служби практично не скорочується, оскільки немає перегріву начинки, електрохімічні процеси проходять повільно. Повільно – найбільша нестача такого методу. Цикл може розтягнутися майже за добу для моделей ємністю від 2500 мА/год.
Зарядка середнім струмом (значно менше половини номінальної ємності, для простоти розуміння значення виражено через частку від ємності) – золота середина. Акумулятори майже не гріються, час циклу прийнятно, наприклад, ніч. Вплив на термін служби мінімальний, при побутовому використанні непомітний.
Заряджання великим струмом (близьким до номінальної ємності) – стрес для акумулятора, що скорочує термін служби в рази, а то й на порядок. Через сильне нагрівання застосовується активне вентиляторне охолодження. Однак коли необхідно отримати готовий до роботи комплект за годину-дві швидкісної зарядки альтернативи немає. Точніше є – запасний комплект акумуляторів, але це збільшує початкові інвестиції.
Якщо зарядні пристрої дозволяють регулювати (хоча перемикати в стилі невеликий/великий) струм заряду, це однозначний плюс, що значно підвищує його шанси стати вашим надійним асистентом.
Перед використанням обов'язково перевірте відповідність струмів рекомендаціям виробника акумуляторів. Для пальчикових моделей це не критично, а ось для «крон» іноді буває актуальним, оскільки деякі акумулятори потрібно заряджати дуже маленьким – до 50 мА – струмом.
Якщо вам потрібно зрідка заряджати один комплект батарейок, які використовуються в некритичних для життя/роботи пристроях, то порада буде коротким і простим: підійде будь-яке з необхідною кількістю гнізд та незалежними каналами.
А ось якщо комплектів багато і від їхнього стану залежить, наприклад, освітлення (ліхтар) або заробіток (спалах виїзного фотографа), то краще інвестувати кошти у покупку інтелектуального зарядного пристрою.
Мінімальна вимога – наявність функції розряду перед початком циклу заряджання (з автоматичним включенням). Хоча «ефект пам'яті» більшою мірою притаманний нікель-кадмієвим (Ni-Cd) варіантам, навіть нікель-металогідридні (Ni-Mh) почуваються набагато краще, якщо кожна зарядка відбувається «з нуля», тобто з проконтрольованим електронікою розряду до певних вольтамперні параметри.
Деякі зарядні пристрої оснащуються функцією тренування (частіше називається Refresh, Cycle тощо). Декілька послідовних циклів керованого розряду/заряду покращують електрохімічну структуру.
« Я в шоці » – найкраще місце, де можна купити акумулятори, зарядні пристрої.